2015 metų gruodžio 2 dieną Kauno Palemono gimnazijoje vyko tarptautinė mokytojų konferencija „Kur dingsta žodžiai, kai prasideda žmogus?“, skirta Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 140-osioms gimimo metinėms paminėti. Konferenciją organizavo Kauno Palemono gimnazija drauge su Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos Švietimo ir ugdymo skyrius, Kauno pedagogų kvalifikacijos centras.

Konferencija prasidėjo mokinių atliekama literatūrine kompozicija „Karalių pasaka“ (parengė lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Asta Valentienė). Vėliau plenarinio posėdžio moderatorės – Dalia Kazakevičienė ir Asta Valentienė – į susirinkusiuosius kreipėsi lietuvių, rusų, gruzinų ir ukrainiečių kalbomis. Sveikinimo žodį tarė Švietimo ir ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Gražina Jablonskienė ir gimnazijos direktorė Ramunė Baniulienė.

Plenariniame posėdyje pranešimą apie Kaukazą ir M. K. Čiurlionį skaitė Gruzijos Tbilisio Mokslo Universiteto ,,Gorgasali“ daktarė, profesorė, Tbilisio valstybinio universiteto Kalbotyros Instituto (TSU) vyresnioji mokslinė bendradarbė, Vilniaus universiteto kviestinė lektorė Mariam Mandžgaladze. Anna Romanenko, studentė iš Ukrainos, dabar studijuojanti VDU Tarptautinės Politikos ir Vystymo Studijų trečiame kurse, skaitė pranešimą ,,M.K.Čiurlionio sąsajos su Ukrainos menu“. Apie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio pasaulį vaikų kūrybinėje raiškoje kalbėjo Kaliningrado regioninės lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas, Rusijos Federacijos nusipelnęs mokytojas, vaikų vasaros kūrybinės stovyklos „Palikimas“ projekto vadovas Aleksas Bartnikas. Apie M.K.Čiurlionio asmenybę naujų faktų atskleidė M.K.Čiurlionio muziejaus muziejininkė Gabrielė Mačienė, o Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorės pavaduotoja Raminta Antanaitienė visus sužavėjo savo pasakojimu apie M.K.Čiurlionio ir Sofijos Kymantaitės gyvenimą. Plenarinį posėdį pabaigė S.Nėries memorialinio muziejaus vedėja pranešimu apie Salomėjos Nėries ir M. K. Čiurlionio kūrybos sąsajas.

Muzikinės pertraukos metu A.Kačanausko muzikos mokyklos mokinės Rusnė Rimaitė ir Gabrielė Stankevičiūtė atliko M.K.Čiurlionio Preliudą b - moll ir Preliudą H - Dur. Paties išverstą į rusų kalbą M.K.Čiurlionio „Andante“ iš „Sonatos“ skaitė Stanislav Kucharev, mokinys iš Kazachstano, dabar besimokantis Vilniaus lietuvių namuose.

Po pertraukos prasidėjo intensyvus darbas keturiose grupėse, kuriose buvo pristatyti net 28 žodiniai ir stendiniai pranešimai. Gimnazijos koridoriuose buvo eksponuojami mokinių pagal M.K.Čiurlionio kūrybą sukurti piešiniai. Džiugu, kad konferencijoje pranešimus skaitė ne tik Kauno miesto, bet ir mokytojai iš Šilalės r. Kaltinėnų A.Stulginskio gimnazijos, Šiaulių „Saulėtekio“ gimnazijos, Vilniaus lietuvių namų, Kaišiadorių r. Rumšiškių A.Baranausko gimnazijos. Sulaukėme ir studentų dėmesio. Pranešimus skaitė VDU Muzikos akademijos antro kurso muzikos pedagogikos studentė Daina Nickutė ir VDU Tarptautinės Politikos ir Vystymo Studijų trečio kurso studentė Viktorija Valentaitė.

Konferencijos aktualumą įrodo skaičiai: 34 pranešimai, beveik 100 dalyvių. Džiugu, kad mūsų idėja paskatino M.K.Čiurlioniu domėtis ne tik įvairių dalykų mokytojus, bet ir svečius iš užsienio: profesorė Mariam Mandžgaladzė džiaugėsi atradusi Čiurlionį. Renginys taip pat atskleidė, kad M. K. Čiurlionis yra ne tik dailininkas, kompozitorius, poetas, filosofas. Jis, anot profesoriaus Michailo Kaziniko, „yra žymiai didesnis! Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – Žmogus, bet net tuo aš pradedu abejoti. Taip, Jis – genijus! Jis - pamatinių žinių Pasauliui skleidėjas.“

Kauno Palemono gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Asta Valentienė

Additional information